Keşke Anne Babam Da Okusaydı Dediğiniz Kitap

Philippa Perry

“Keşke Anne Babam Da Okusaydı Dediğiniz Kitap” çok çarpıcı bir başlık gerçekten. Elime alır almaz ilk bunu düşünmüştüm. Psikoterapist Philippa Perry’nin kaleme aldığı kitap, duyarlı ve farkında ebeveynliğinin iyi bir özeti olmuş diyebiliriz.

Kitapta bebek bakımından uykuya, duygu farkındalığından sınır koymaya geniş bir yelpazede konu var. Hepsi duyarlı bir ebeveynlik ile nasıl ele alınır? Bu konuda farkındalığı artıran, toparlayan bir içerik var. Ancak elbette birçok konunun tek bir kitapta toplanmasının sonucu olarak her konu aşağı yukarı bir özet niteliğinde. Yani çok derin bir içerik beklentisinde olmamak lazım.

Dili çok akıcı ve anlaşılır. Psikoloji literatürüne oldukça steril bir dilin hakim olduğunu düşünürsek, ebeveyn olarak böyle bir kitabı okumak gerçekten keyifli olacaktır.

Duyarlı ebeveynlik adına bir tane daha doğru bilgiler paylaşan kitapla tanışmak güzeldi. Bilinçli ve farkında ebeveynliği içselleştirmeye, pekiştirmeye faydalı olacaktır. Ancak eklemem gerekli, çok farklı ve “başka hiçbir yerde okumadım” diyeceğiniz bir içerik beklememekte fayda var. Rahatça okuyayım, bildiklerimi tekrar hatırlayayım, ayrı ayrı konulara dağılmadan tek bir kaynakta büyük resmi tekrar göreyim diyenler için güzel kaynak.

Keyifli okumalar 💫