Çocuğun Duygusal Dünyası

Isabelle Filliozat

Psikoterapist, Fransa’da Pozitif Ebeveynlik konusunda liderlik yapan Isabelle Filliozat’ın yazdığı Çocuğun Duygusal Dünyası bence her ebeveynin okuması gereken bir kitap. Yine içinden altını çizdiğim bazı cümleleri paylaşıyorum…

“Çocuğunuzu dinleyin. Gerginliklerinden kurtulmasına izin verin. Duygusal boşalmaları için ona alanlar açın. Göreceksiniz ki hayatın tüm zorluklarından büyümüş olarak çıkacak.

Özerklik güven duygusu ile gelişir.

Bir doktor, bir psikiyatr, ünlü bir uzman ya da kayınvalideniz sizi suçlamaya mı çalışıyor? Hemen oradan çıkın! Sadece çocuğunuzu duymanıza yardımcı olanları dinleyin.

Anne babaların “kapris” dediği, tuhaf, yersiz, abartılı ya da sadece olağandışı her davranışın arkasında bir duygu, bir ihtiyaç arayalım. Çocuk bize bir şey söylemeye çalışıyordur.

Çocuklarımızın hayatlarını kendi ritmlerinde yaşayabilmeleri için kendi yaralarımızı iyileştirelim.

Her anne baba çocukları üzerinden kendi çocukluğunu tekrar yaşar. Her tür sorunun kaynağı oradadır.

Çocuğunuz sizin bilinçaltınızı duyar! Onun için tepkileriniz sözcüklerinizden çok daha anlamlı.

Çocuğu bilerek bir şeylerden mahrum bırakma yöntemi başarısız olmuştur. Bebeği ağladığında kucağa almamak, çocuğa sarılmamak … çocuğu “şımartmamak” ve tatminsizlik hissine karşı çocuğu “eğitmek” için uyguladığı yöntemlerdi. Bu yöntemlerin başarısızlığı kanıtlandı. Bunlar çocukta tatminsizlik hissine karşı özel bir hassasiyet oluşmasına neden oluyor ve … eksiklik hissini bir bağımlılıkla dolduruyor ve/veya kendini bir zırhla kaplıyor ve ihtiyaçlarını göz ardı etmeyi öğreniyor.

Küçük bir çocuğu tek başına ağlamaya bırakmak korkunç duygulara dalmasına neden olmaktır

“Uyumak için kendimizi güvende hissetmeliyiz.”