Akılgözü

Daniel J. Siegel

Hep derim, bir çocuğu anlamak insanın beyin ve sinir sisteminin nasıl çalıştığını bilmekten geçiyor. Biz insan ırkının tek bir kullanma kılavuzu yok, ancak duygu, duyum, düşünce ve davranışların nasıl oluştuğunu öğrenirsek gizem ve kaos olanlar berraklaşmaya başlıyor. Bu hem kendime hem de çocuğuma daha fazla empati ve şefkat vermemi sağlıyor. Doğru ve yanlışı ayrıştırmama, kulaktan kulağa gelen konuları doğru temellerle sorgulamama yardımcı oluyor… Bu nedenle Daniel J Siegel’in Akılgözü kitabını her ebeveynin okuması gerektiğine inanıyorum.

Beyin, sinir sistemi nasıl oluşuyor ve çalışıyor? Değişim ve gelişim nasıl mümkün? Mindfulness’a nörobilim nasıl yaklaşıyor ve neden önemli? Beden-zihin bağlantısı nedir? Bağlanmayı nörolojik olarak nasıl açıklarız ve sağlıklı bir bağlanma-güvende hissetme sistemi nasıl gelişir? Hafıza ve travma bu resmin neresinde? İyileşme nasıl oluyor?

Siegel tüm bunları son derece anlaşılır ve akıcı bir dilde, hem vakalarından hem de ebeveynliğinden gerçek hayat öyküleri ile somutlaştırarak anlatmış. Harika bir beyinden, eşsiz bir kaynak. Ben okumayı bitirdiğimde şunu demiştim kendime… ‘Bu kadar değerli bilimsel bilgi bir arada, ulaşılabilir ve öğrenilebilir. Daha çok ebeveyn bu bilgilere ulaşıp doğrular ve yanlışlar arasında kayboldukları kaoslardan bir nebze olsun arınmalı, aydınlanmalı ve en önemlisi rahatlamalı”… Sindire sindire, altını çize çize okumak çok keyifli… Çok ama çok tavsiye ederim.